Existujú tri základné spôsoby šírenia tepla, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie i tepelnú pohodu v miestnosti:
- prevažne sálaním tepla, (napr. kachľová pec, veľkoplošné sálavé systémy napr. podlahové, stenové)
- prevažne konvekciou - prúdením ohriateho vzduchu (napr. radiátory)
- výlučne konvekciou - prúdením ohriateho vzduchu, (napr. teplovzdušné kúrenie).
Zvolený vykurovací systém zabezpečí požadovaný komfort a pocit tepelnej pohody vo vykurovanom priestore. V súčasnosti sa možno rozhodovať medzi klasickým radiátorovým vykurovaním, podlahovým vykurovaním, ktoré sa stáva pomaly štandardom, a progresívnym nízkoteplotným stenovým systémom vykurovania. Často sa navzájom tieto druhy kombinujú s cieľom dosiahnuť čo najefektívnejší a najhospodárnejší spôsob vykurovania.
- Konvekčné kúrenie (klasické radiátorové) je investične síce lacnejšie, ale nie vždy je komplexne najvýhodnejšie. Radiátorové vykurovanie je založené na výraznej cirkulácii vzduchu v miestnosti. Charakteristický je najmä veľký rozdiel medzi teplotou vykurovacej plochy radiátora, teplotou vzduchu a teplotou stien miestnosti, z čoho pramení nižší pocit tepelnej pohody. Najväčším jeho nedostatkom je nerovnomerné vykurovanie priestorov. V bezprostrednej blízkosti radiátora sa koncentruje najvyššia teplota, v ostatných častiach miestnosti je vzduch oveľa chladnejší. Radiátorové vykurovanie sa používa do objektov, kde nemožno aplikovať nízkoteplotné systémy. Nevýhodou je nižšia efektívnosť a skutočnosť, že spôsobujú vírenie prachu v miestnosti.
- Šírenie tepla sálaním sa uskutočňuje napríklad starou dobrou kachľovou pecou, ale aj podlahovým, stropným či stenovým vykurovaním. Nedochádza tu k veľkému pohybu vzduchu a víreniu prachu. Nižšie teploty vykurovacej vody vyžadujú väčšiu vykurovaciu plochu, čo je z hľadiska úspory energie výhodou. Podlahové vykurovanie kombinuje sálavú a cirkulačnú vykurovaciu zložku. Cirkulácia vzduchu vyvolaná prirodzeným pohybom teplého vzduchu nahor je výrazne nižšia ako pri vykurovaní radiátormi. Steny v miestnosti sú stále relatívne chladné, vzniká však oveľa lepší pocit tepelnej pohody vyvolaný ohriatím stien v miestnosti a stropu sálavou zložkou podlahy. V miestnosti je rovnomernejšie rozvrstvenie tepla. Stenové vykurovanie prináša sálavý systém vykurovania, pri ktorom v dôsledku tepelného sálania aktívnych plôch (stien) dochádza k postupnému ohrevu aj neaktívnych plôch bez zabudovaných vykurovacích rúrok. Sálavý systém stenového vykurovania vytvára prostredie rovnomerným rozložením teploty vo zvislom i vodorovnom smere.
Návrh výkonu pri sálavom vykurovaní objektov je nižší ako pri konvekčnom, ročne môžete pri potrebe tepla na vykurovanie 100 GJ ušetriť až do 150 EUR.